Copyright © All Rights Reserved. Böltaş Madencilik ve Yapı Elemanları
İLETİŞİM
Bizi Takip Edin!
TELEFON
+90384 242 92 20

E-MAIL
boltas@boltas.net

ADRES
Aksaray Yolu 13. Km  Nevşehir / Türkiye
SOSYAL MEDYA
MOBILE WEBSITE
kapadokya web tasarım
''Doğa'nın sanatla buluştuğu adres..''
Select Languages
KURUMSAL
Böltaş Hakkında

böltaş, 1984 yılı itibariyle Nevşehir’de madencilik sektörüne girmiş, aslen ticari temelleri 1959 yılına dayanan BÖLÜKBAŞI grubuna ait işletmelerden birisidir. Faaliyet alanı doğaltaş madenciliği (ocakçılığı) ve endüstriyel işletmesidir. böltaş natural stone ise bu alanda tescilli markasıdır.

böltaş iki kategoride üretim yapmaktadır; İnşaat Yapı ve Taş Dekorasyon Elemanları. Kapadokya ve yöresi volkanik Tüf, Bazalt ve Andezit türü dokuz farklı renk ve taş üzerinde çalışmaktadır. Birbirinden 30 ila 90 km uzaklıklardaki maden sahalarından (ocaklardan) çıkarılan ham taşlar işlenmekte, inşaat sektörüne son ürün olarak sunulmaktadır.

Nevşehir organize sanayi bölgesinde 3300 m2 kapalı alan, 246,000 m2 açık alana sahip işleme tesisinde son teknoloji makine parkuru ve alanında uzman çalışanları ile yıllık 1.200.000 metrekare üretim kapasitesi bulunmaktadır.

Firmamızın taşlar ile ilgili üniversite raporları ve bu raporları destekleyen CE belgesi ve TÜV belgeleri bulunmaktadır. Fabrika üretimimiz Avrupa standartlarında , üretimden sevkıyata kadar sürekli teknik eleman kontrolünde yapılmaktadır. Üretim tamamlandıktan sonra bütün ürünlerimiz paletli ve çemberli olarak sevk edilmektedir.

Tüf Nedir?

Volkanik Tüf sözlük anlamıyla yanardağların püskürttüğü kül, ve irili ufaklı parçaların üst üste yığılarak yapışmasıyla oluşan , çoğunlukla açık renkli, hafif gözenekli bir tür çökelti taşı olarak geçer. Kapadokya yöresinde Erciyes ve Hasan Dağının patlamasıyla bu oluşum gerçekleşmiştir.Yanardağ lavlarından oluşan bu taş,ocaktan yeni çıkartıldığında yumuşaktır ama zamanla hava,güneş,rüzgar ile temasıyla sertleşir. Bunun en güzel örneği bölgemizde bulunan yüzlerce yıllık yapılardır.Volkanik tüf taşlar doğal bir izolasyon malzemesi olup, ısı yalıtımı yaparak mekanların kışın sıcak, yazın serin olmasına katkı sağlar. Ayrıca iç mekânlarda da kullanılan bu doğal taş, havayı süzerek temizler. Sağlık açısından çok faydalıdır.
Kapadokya ve Nevşehir yöresinde bu taşların ocakçılığı yapılmaktayız. Modern ve güncel tekniklerle işletilmekte ve kullanıma hazır ürün olarak sizlere sunmaktayız . Taşlarımıza çıktığı yöreye ve rengine göre şu isimler konulmuştur; Göreme Kayası ,Kapadokya Light , Sarı-Beyaz , Kapadokya Gülü , Erciyes karası , Antik Kahve , Asmalı Gri , Kızıl ötesi ve Çöl Sarısı.

Taşın nitelikleri, yapı malzemesi olarak çok değişik yerlerde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Binalarda ana taşıyıcı malzeme olarak kullanıldığı gibi dekoratif amaçlı süslemelerin ana malzemesi olmuştur. Bu bakımdan doğal taşlar ,her dönemin vazgeçilmez yapı malzemesi olmuştur.

Taşların modern mimari ile bütünleşmesi yeni geliştirilen modern üretim teknikleriyle yapılan çok çeşitli yüzey işleme modelleri ile sağlanmaktadır. Bu yeni modeller sayesinde doğal taşlar sadece tarihi binalarda yada eski görünümlü binalarda değil  modern ve çağdaş çizgiler taşıyan günümüz mimarisinin de vazgeçilmez yapı elemanları arasında yer bulmaktadır.

Firmamız tüf taşlarının hak ettiği yere gelebilmesi için yurt içinde ve yurt dışında tanıtım , satış ve uygulama çalışmalarına devam etmektedir.


Ocak Üretimi , Taşlar Arasındaki Ocakçılık Farkı

Volkanik tüf taşlarının ocakçılığı genellikle bloklar halinde yani büyük kütleler halinde fabrikaya getirilerek işlenir.Fabrikamızda ürettiğimiz ve ocakçılığını yaptığımız taşlarımız dan Erciyes Karası , Çöl Sarısı , Kızıl Ötesi ve Antik Kahve diye adlandırdığımız taşlarımız bu sistemle yani büyük kütleli bloklar halinde üretilmekte ve işlenmektedir. Büyük kütleli üretim de ocakta her ne kadar üretim firesi artsa da işlenmesi sırasında çok çeşitli kalınlık ve ebatlarda üretim imkanı nı üreticiye sunduğu için tercih edilmektedir.
Yine ocakçılığını ve fabrika üretimini yaptığımız Göreme Kayası , Sarı-Beyaz , Beyazlı ve Kapadokya Gülü diye adlandırdığımız taşlarımızın ise ocakçılığı diğerlerinden farklıdır; bu taşlarımız dağdaki araziden direk makineli kesim yapılarak standart ebatlarda (10 x 30 x 65 , 15 x 30 x 65 ve 26 x 30 x 55) olarak üretilmekte ve fabrikaya getirilerek bu ebatlar üzerinden işlenmektedir.

Taşlar Hakkında Genel Bilgi

Kapadokya ve yöresinde üretilen tüf taşları volkanik tüflerdir. Aynı zamanda yapısı bakımından doğal izolasyon malzemeleridir. Gözenekli bir yapısı olmasına rağmen gözenekleri bir biriyle bağlantısı olmadığından dayanıklıdır. Tüf taşları ocaktan ilk çıkarıldığında yumuşak ve işlemesi kolay bir taş görünümündedir ama zamanla güneş ve havayla temasıyla çok sert bir yapıya bürünür.

Kapadokya ve yöresinde üretilen tüf taşlarını ilk önce uygulama şekilleri ve kullanım alanları olarak sınıflandırmamız gerekir.

Taşlarımız tamamı cephe kaplaması olarak kullanılmaktadır , zemin kaplaması olarak ta asmalı gri , kızıl ötesi , çöl sarısı , Erciyes karası ve antik kahve renklerimiz zemin kaplaması olarak en az 3 cm kalınlıkta olmak üzere değişken ebatlarda uygulanması mümkündür.

Cephe kaplamalarında kullanılan yöntemleri şöyle sıralayabiliriz , ilk önce yığma sistem olarak yapılan taşlar ki bunlar sadece 4 renk için geçerlidir( göreme kayası , sarı , beyaz, beyazlı , gül kurusu ) için yığma sistemi düşünebiliriz. Yığma taşların ebatları 10 x 30 x 65 , 15 x 30 x 65 olarak kullanılır.

Yapıştırma olarak tüm renk taşlarımız yapıştırılacak zeminin düzgünlüğüne göre fayans yapıştırıcı malzemeler veya harçlı olarak uygulanır .bu taşlar standart olarak 2 x30x s.b , 3 x 30 x s.b , 4 x 30 x s.b , 5 x 30 s.b olarak ve projeye göre değişken ebatlarda uygulamamız mümkündür.
Bunların dışında bir diğer uygulama metodumuzda mekanik uygulamadır bu sistem özellikle çok katlı binalarda tercih edilen bir sistemdir.

Uygulama şekli cepheleye paslanmaz çelik profiller dübeller vasıtasıyla monte edilir bu profillerin üzerine ankraj malzemeleri monte edilir ve taşlar delinerek bu ankraj malzemelerine pimler yardımıyla tutturulur yani bütün yük çelik aksamdadır .

Bu sistem yapıştırmaya oranla yaklaşık 2 kat daha maliyetlidir. Bu uygulamada ( Kızıl Ötesi , Erciyes Karası , Çöl sarısı , Antik kahve , Göreme kayası ) renk taşlarımız 3 x 30 x s.b , 4 x 30 x s.b , 5 x 30 s.b olarak ve projeye göre değişken ebatlarda kullanılabilmektedir.

русскоговорящих гидов в стамбуле русскоговорящий гид в анталии nevşehir web tasarım cappadocia tours golden valley tourism nevşehir evden eve nakliyat nevşehir web tasarım ajansı nevşehir oto kurtarma kapadokyada gezi cappadocia tours